Przepis na galaretkę z czerwonej porzeczki

Jakiś czas temu wyzbierałem wszystkie czerwone porzeczki z krzaków i część trafiła do pysznego drożdżowego placka, cześć na wierzch pavlovej a reszta ( został kilogram ) poszła na przemiał. i stąd wrzucam przepis na galaretkę z czerwonej porzeczki. Wystarczy dodać 400ml wody, 300g cukru i wychodzi nam pyszna porzeczkowa galaretka do kanapek czy ciast.

przepis na dzem porzeczkowy

Składniki na galaretkę porzeczkową (4 dżemowe słoiczki):

  • 1kg oczyszczonej czerwonej porzeczki
  • 400ml wody
  • 300g cukru

Przepis na galaretkę z czerwonej porzeczki:

galaretka z czerwonej porzeczki

Oczyszczone czerwone porzeczki ( im bardziej dojrzałe tym lepiej – dlatego ja czekałem długo aż prawie same spadały z gałązek ) zalewamy 400ml wody i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem około 30 minut.

Przerzucamy na sitko położone na czystym garnku i pozwalamy odcieknąć i wystygnąć; resztę przecieramy przez sitko tak, żeby cały sok i miąższ bez pestek trafił do drugiego czystego garnka. Teraz garnek stawiamy na ogień, dodajemy 300g cukru ( możemy potem ewentualnie dosłodzić ) i gotujemy jeszcze z 10-15 minut maks. Przekładamy ( w zasadzie przelewamy bo będzie dość rzadkie ) do czystych słoików i mocno zakręcamy. Pasteryzujemy w garnku wyłożonym ścierką z wrzątkiem około 15 minut. Wyjmujemy, odwracamy do góry dnem, stawiamy na ścierce i czekamy aż ostygną. Następnego dnia stawiamy ( już normalnie 😉 ) do spiżarki, jeżeli pytacie dlaczego cukier zwykły a nie żelujący w tym przepisie na galaretk, to po prostu nie ma sensu: czerwona porzeczka ma sama w sobie sporo pektyn

z reszty robimy korale

Dodaj komentarz