Przepis na konfiture z płatków róż ucieraną na zimno

Jedną z pierwszych roślin posadzonych w naszym ogrodzie była sadzonka róży pomarszczonej wykopana z ogródka rodziców. Z niej od kilku lat robiliśmy konfiturę do pączków. Problem róży pomarszczonej jest taki, że zbieranie płatków idzie bardzo opornie. Teraz mamy oprócz róży pomarszczonej kilka krzaków róży stulistnej. Jak sama nazwa może wskazywać pąk takie róży ma bardzo dużo płatków. Dzięki temu zbieranie idzie nieporównywalnie szybciej. Aromat jej jest także sporo mocniejszy przez co nasza konfitura jest jeszcze lepsza. Szukajcie takich krzaków w ogrodach, daleko od dróg i zrywajcie. W lutym w tłusty czwartek będzie jak znalazł taka konfitura z płatków róży do pączków.

zbieranie płatków róży

Składniki na konfiturę różaną

  • 100g płatków róż
  • 200g cukru
  • sok z 1 cytryny

ucieranie płatków róż

Przepis na konfiturę z płatków róż

Przepis na konfiturę z płatków róż ucieraną na zimno jest banalnie prosty a jego najtrudniejszym fragmentem jest samo znalezienie czystych krzaków i zebranie płatków. Płatki róż zbieramy odrywając lub odcinając białe końcówki płatków. Po przyniesieniu do domu wysypujemy na ręcznik i dajemy uciec wszystkim robaczkom. Po tym czasie zasypujemy je cukrem i sokiem z cytryny i delikatnie ucieramy palcami. Odstawiamy na 2 godziny.

Następnie ucieramy w blenderze lub makutrze aż cały cukier dokładnie wymiesza się i wymieli z płatkami. tak naprawdę im dłużej to trwa tym lepiej. Gotową konfiturę różaną przekładamy do wyparzonego słoiczka i wstawiamy do lodówki, gdzie może stać i stać i czekać na pieczenie rogalików lub pączków z różą a może i mazurka z konfiturą z płatków róż 😉

smacznego

Dodaj komentarz